- Загальне
- III. Приголосні. Словотвір. Службові частини мови
III. Приголосні. Словотвір. Службові частини мови
Закінчуємо розмову про приголосні звуки, вивчаємо поцеси, які з ними відбуваються: спрощення, уподібнення, подовження. Вчимося уникати труднощів вимови. Практикуємося в дрібненні й складанні слів: вивчаємо будову слова та словотвір. Вивчаємо службові частини мови. Наприкінці теми досліджуємо типи словників і типи помилок.
У озері чи в озері? Говоримо, щоб звучало мило.
Не завжди те, як ми пишемо, відповідає тому, як ми говоримо. Про особливості зміни приголосних через сусідство з іншими приголосними дивіться в цьомку відеоролику.
Українська мова тяжіє до максимальної милозвучності. Тому іноді слова "жертвують" деякими приголосними звуками, щоб мовцеві було приємніше спілкуватися. Про приголосні звуки, які спрощуються - у цьому відео.
"Будівельний матеріал" для слів. Типи основ. Чому слова "заочний" і "око" - споріднені, а "око" і "покотом" - ні? Відповіді - у матеріалі.
Море-морський-приморський-помор'я... Як творяться нові слова? Що додати і що відняти, щоб перетворити сміх на пересмішника? Про способи творення слів української мови.
У статті на сучасних прикладах демонструються правила читання, відмінювання абревіатур. Авторка статті пропонує результати фейсбук-експерименту з дешифрування скорочень та наводить приклади найдовших українських абревіатур.
Прекрасний і не приземлений. Преблаженний. Пріоритетний. Прізвисько і прізвище. Майстер-клас із розрізнення префіксів пре-, при-, прі-.
Сказав, але зшив. Схопив, але зжував. Коли пишемо префікс С, а коли З у словах, або Секрет кафе "Птах".
Стінний, блаженний, Ілля, суддя... Звідки слова отримують додаткові літери - відповіді у відео.
Ванна, манна, нетто, брутто, але шосе, піца, анотація. Чому так, які ще слова іншомовного походження пишуться з подвоєнням?
Коли два чи більше слів маємо поєднати в одне, виникає питання: як це оформити? У відео - відповіді на це запитання.
Половина - це ближче до цілого чи до окремого? Лінгвістичний погляд: написання пів-, напів- разом і через дефіс.
Вона заперечує, питає, стверджує, утворює нові форми слів і нові слова. Капризна в написанні, але потрібна для надання реченню емоцій. Одним словом - частка.
Уміння красиво заперечити - талант. Правильно - перший показник грамотності. Коли НЕ і НІ є частками, а коли префіксами - дивіться у відео.
Сполучник - це службова частина мови, функція якої поєднувати однорідні члени простого речення та частини складного речення. Сполучники бувають різними за функціями, за будовою та вживанням. У чому виявляється ця різниця - дивіться відео.
"Сон, навіяний польотом бджоли гранату, мить пробудження" - таку назву мала б картина Сальвадора Далі, якби в нас не було прийменників.
Прийменник: визначення, роль, розряди за значенням, будовою. Правила написання.Один російський прийменник по з "по делам", "по морю", по крови", "по причине" в українській мові має інші варіанти вживання: "у справах", "морем", "за кров'ю", "з причини". Як іще перекладаємо "по" українською, власне, як говорити українською, а не "по-українськи".
Особлива частина мови, яка виражає емоції та ігнорує інші слова: вигук.
І - не завжди є сполучником, а слово "матінка" - іменником. Деякі складні випадки розрізнення службових частин мови - у цьому відео.
Як виправляти і позначати різні типи промилок? На що звернути увагу при написанні твору? Бонус - послання від попередніх поколінь абітурієнтів ЗНО.
Кожен словник розповідає про слово зі свого погляду. Про погляди і словники - дивіться це відео.