- Загальне
- IX. Складне речення. Пряма мова. Текст
IX. Складне речення. Пряма мова. Текст
У цьому модулі розглядаємо складне речення. Згадуємо, що прості речення в складне можуть поєднуватися сполучниковим і безсполучниковим зв'язком, а складне може мати різні види зв'язку одночасно.
Вчимося оформлювати цитати, пригадуємо, що таке пряма мова і як переробити її на непряму. Ще говоримо про ознаки тексту та твору-роздуму. Практикуємося в написанні творів і розборі речень.
Яке речення ми називаємо складним? Чому? Якими бувають складні речення? На ці питання шукаємо відповідь у цьому відео.
Згадуємо призабуте поняття сурядності й сполучники, з ним пов'язані. Робимо це, щоб зрозуміти сурядну суть складносурядного речення.
Складнопідрядне речення має головну та залежну частини, причому залежних може бути декілька. У цьому відео згадуємо, що таке підрядність, розглядаємо способи поєднання підрядних речень і малюємо схеми.
Як у простому реченні є додатки, означення та обставини, так у складнопідрядному - з'ясувальні, означальні та обставинні підрядні частини. Як їх розрізняти, дивіться у відео.
Місія підрядних обставинних речень - з'ясувати обставини дії головного речення. Про засоби з'ясування та інформацію, яку підрядні можуть розповісти, - дивіться відео.
Коли слово є сполучним, а коли воно є сполучником? Розбираємося з непростим моментом української граматики.
Якщо прості речення поєднуються в складне без допомоги сполучників, уворюється безсполучниковий зв'язок. Безсполучниковий зв'язок може передаватися крапкою, двокрапкою, комами або тире. Коли і чому - дивіться відео.
Є складнопідрядні, є складносурядні, є безсполучникові речення. А є такі, які об'єднують у собі різні типи зв'язку. Про них і говоримо в цьому відео.
Пряма мова - це дослівна передача чийогось висловлювання. Відомості про джерело висловлювання (слова автора) від прямої мови можуть відділятися різними способами. Про це і говоримо у презентації.
Про те, як пряму мову перетворити на непряму, а з непрямої - зробити цитату, дивіться в цьому відео.
Правила оформлення цитати, епіграф та віршована цитата - в цьому відео.
Розбираємося з ознаками тексту і читаємо Бодлера.
Розбираємо складносурядне речення (виконуємо синтаксичний аналіз).
Розбираємо складнопідрядне речення (виконуємо синтаксичний аналіз, малюємо схему).
Розбираємо безсполучникове речення (виконуємо синтаксичний аналіз, малюємо схему).