Новини школи

Україна в роки Другої світової війни (1939-1945) - дев'ята тема курсу Істоія України - підготовка до ЗНО

Україна в роки Другої світової війни (1939-1945) - дев'ята тема курсу Істоія України - підготовка до ЗНО

Школа Знання Онлайн -
Number of replies: 0

Українські землі стали одним з головних полів битви у Другій світовій війні - найбільшій війні  в історії людства.

 

Напередодні війни Радянський Союз та нацистська Німеччина підписали пакт Молотова-Ріббентропа - формально, договір про ненапад, в дійсності ж - угоду про поділ Східної Європи. Виконуючи умови пакту, у вересні 1939 дві держави окупують Польщу - до СРСР відходять населені українцями та білорусами "східні креси". В наступному році, Радянський Союз безкровно, силою ультиматуму, здобуває українські землі в складі Румунії. На новоприєднаних західноукраїнських землях проводиться радянізація - встановлення соціально-економічних, політичних та культурних порядків, притаманних сталінському СРСР. Радянізація мала як позитивні сторони - земельна реформа на користь селян, безплатна медицина та освіта, українізація, так і відверто негативні - репресії, депортації та встановлення однопартійної влади.

Тим часом Гітлер завойовує Північну, Західну та Південно-Східну Європу. На травень 1941-го в Європі були Німеччина, її союзники та маріонетки і кілька нейтральних держав. Відкривається перспектива завоювання "життєвого простору" на сході Європи - давньої і головної мети нацистів. 22 червня 1941р. Німеччина нападає на Радянський Союз - починається Велика Вітчизняна війна.

 

1941-й став для Червоної армії катастрофою - поразки, оточення та відступ. Влітку 1942-го німецька армія займає всю територію України. Нацисти розглядали Україну як свою колонію - вона мала забезпечувати потребу рейха в продовольстві та робочій силі, а після переможного закінчення війни - регіоном німецької колонізації. Жахливою сторінкою в історії війни став німецький терор на окупованих територіях, зокрема масове знищення євреїв - Голокост.

 

В цих умовах на окупованих територіях народжується Рух Опору - боротьба проти окупантів. В Україні він мав дві течії: одна прагнула відновлення радянської влади, інша - незалежності України. Ця остання була представлена Організацією українських націоналістів (ОУН) та Українською повстанською армією (УПА). Українські націоналісти пройшли значну еволюцію за час війни: від співпраці з німцями до самостійної боротьби та демократизації свого руху.

 

Наприкінці 1942-го ініціатива у війні переходить до Радянського Союзу. Протягом 1943-1944 рр. територія України була звільнена Червоною Армією від німецьких окупантів. Україна втратила у цій війні 8,5 млн загиблих, зазнала величезних матеріальних збитків. Підйом патріотизму та надія на нове життя після страшної війни наповнювали суспільну атмосферу. Але сталінське керівництво взяло курс на закручування гайок. Та це тема вже іншої розповіді.