Новини школи

Україна у повоєнний період (1945-1991) - Десята тема курсу Історія України - підготовка до ЗНО

Україна у повоєнний період (1945-1991) - Десята тема курсу Історія України - підготовка до ЗНО

Школа Знання Онлайн -
Number of replies: 0

Ця тема присвячена повоєнним десятиліттям - часу від закінчення Другої Світової війни до розпаду Радянського Союзу і здобуття Україною незалежності.

 

Повоєнна відбудова народного господарства - це трудовий подвиг українського народу. Мало коли у світі економіка зростала такими темпами. На цей же час припадає великий голод 1946-1947 рр. - уже третій в ХХ столітті. І знову держава була не на боці голодуючих. Після війни відбувається радянізація новоприєднаних західноукраїнських земель - тут радянській владі довелось зустрітись із найсильнішим з її внутрішніх ворогів - УПА. Сталін починає знову закручувати гайки, імовірно готує новий виток масових репресій. Цьому завадила смерть тирана.

Десятиліття після смерті Сталіна - доба "відлиги" - надзвичайний час в радянській історії. Публічна критика найгірших проявів сталінізму призвела до, хоча й обмеженої, але все ж відчутної лібералізації режиму. Реабілітуються жертви репресій, слабне ідеологічний контроль. Це час карколомних хрущовських реформ. СРСР запускає в космос перший супутник та першого космонавта. Україна набуває в Радянському Союзі статусу "другої серед рівних". В українське мистецтво приходить нове покоління - шістдесятники. Попри половинчастість змін, "відлига" була часом великого суспільного оптимізму.

Після усунення Хрущова від влади нове радянське керівництво на чолі з Леонідом Брежнєвим проводить більш консервативну політику. В Україні її уособленням став керівник республіканської компартії Володимир Щербицький, за правління якого значно посилюється русифікація. По нетривалій добі реформ, з початку 1970-х починається гальмування радянської економіки. За це цю добу пізніше назвуть "застоєм". Втім "застій" став часом глибоких соціальних змін - триває бурхлива урбанізація, Україна стає переважно міським суспільством. Зростає рівень суспільного достатку - в повсякденне життя приходять телевізори, пральні машини та автомобілі. Це час підйому дисидентського руху та його придушення, але не знищення.

 

У 1985р. до влади в СРСР приходить молодий лідер Михайло Горбачов. Починається перебудова - сукупність реформ в економічній та політичній сфері в напрямку лібералізації та демократизації. Замість тотальної цензури та ідеологічного контролю наступає гласність - небачена в радянській історії свобода слова. На цей період припадає велике лихо в долі України - аварія на Чорнобильській АЕС. Розгортається національно-демократичний рух - спочатку стриманий в своїх цілях, а з ходом перебудови - все сміливіший. Закінчується перебудова крахом держави, в якій вона почалась, і народженням 15 нових незалежних держав - серед них Україна.

Attachment 10. повоєнний період хрещатик.png