Новини школи

"Київська Русь" - опис другої теми курсу "Історія України підготовка до ЗНО"

"Київська Русь" - опис другої теми курсу "Історія України підготовка до ЗНО"

Школа Знання Онлайн -
Number of replies: 0

У другій темі мова піде про історію східнослов’янської імперії зі столицею в Києві – Київської Русі.

Спочатку ми подивимося на народження державності у східних слов’ян (VI-IX ст.), а саме на перетворення племен на щось більше; заснування Києва та першої держави на Волині, знищеної кочовиками; утворення держав навколо Києва та Новгорода, об’єднання яких і поклало початок історії Русі. Ви дізнаєтесь, яку роль в усьому цьому зіграли Дніпро та інші річки Східноєвропейської рівнини та скандинави-варяги (вони ж вікінги, вони ж нормани), і звідки взялося саме слово «Русь».

 

 

У перше століття існування (882-980) Київська Русь розросталася вшир, торгувала «м’яким золотом» – хутром і була доволі агресивною державою. Чорне море в те століття було відомим під назвою «Руського», а іменами Олег, Ігор, Святослав лякали дітей на Волзі, Дону, Кавказі, на Балканах і в Константинополі.

Після загибелі князя Святослава Русь трохи заспокоїлася і переспрямувала свою енергію з далеких походів на внутрішні справи. За правління Володимира та Ярослава (980-1015) Русь завершила об’єднання східних слов’ян, обрала нову релігію – православне християнство, створила перші кодекси законів, перші кам’яні храми та літературні твори, перші школи та бібліотеки, викарбувала перші гроші та відігнала від своїх кордонів неприємних сусідів-печенігів.

 

Централізована держава Володимира та Ярослава в силу невідворотних причин, про які ви дізнаєтесь, перетворюється на федерацію князівств. Через 19 років після смерті Ярослава Мудрого його сини зійдуться в боротьбі за київський престол. Відносна цілісність до Русі повернеться, коли на цьому престолі сидітиме внук Ярослава, Володимир Мономах (1113-1125), письменник, полководець і, мабуть, найбільш благородна постать серед усіх Рюриковичів, та його син Мстислав.

Після 1132 року розпад Русі стає доконаним фактом. Розпад не означав занепаду – культура русинів у XII ст. к раз була в своїй найвищій точці: і якщо архітектура та зображувальне мистецтво йшло за візантійськими зразками, то поема «Слово о полку Ігоревім» не мала рівних в цілій Європі, і це не патріотичне перебільшення.

 

 На території нашої сучасної держави знаходилися 5 земель-князівств доби феодальної роздробленості: Київське, Чернігівське, Переяславське, Волинське, Галицьке. Ви дізнаєтесь про особливості історії цих князівств, про їхню боротьбу між собою та з іноземними сусідами, про те, які з цих князівств вперше стали відомими під назвою Україна. Найпрестижніше Київське князівство, за яке постійно йшла боротьба, через цю боротьбу занепадає. Центр політичного життя Русі пересувається на південний-схід (Володимирсько-Суздальське князівство, пращур сучасної Росії) та на захід, де в 1199 виникає об’єднана Галицько-Волинська держава.

Розвиток давньоруських земель був різко змінений завойовниками, які прийшли з глибин євразійського степу – монголо-татарами. Русь зазнає руйнувань та втрачає незалежність, ставши підданими Золотої Орди. Ми ще побачимо останнє піднесення в роки правління Данили Галицького (1238-1264), який займав помітне місце в тогочасній європейській політиці, що підтвердила отримана ним з Риму корона.  Та далі  - стагнація, занепад, розпад. Залишки Русі щезають під натиском більш успішних або більш молодих сусідів. Наступає литовсько-польська доба нашої історії.

 

Вся тема "Київська Русь" доступна для вільного вивчення.

Attachment 2. Володимир великий хрестить київ.jpg